Аз направих „проучване“ в интернет как вървят цените на имотите
И отново моят любим лаф за разликата между предлагане и продаване. Да предлагаш имот на цената хикс, съвсем не означава, че ще го продадеш на същата тази цена. Следователно, когато искаш да решиш на каква цена да си продаваш собственият имот – не можеш да взимаш за чиста монета и абсолютна стойност цените на имотите, които се предлагат и се рекламират в интернет. В интернет се предлагат – не се продават. На каква цена ще бъдат реализирани/продадени ще знаят само преките участници във всяка една сделка и те (продаващите имотите си) няма да бият камбаната ако са отстъпили в цената 5% или дори 10%. Но, тези от тях, които надуват цените на имотите и са си ги надценили първо ще трябва да влязат в пазара и изобщо в полезрението на купувачите само ако цената им е пазарна. Тоест тези от тях, които са си надценили имотите с над 20% няма да получат абсолютно никаква обратна връзка от купувачи, а само от брокери. Да правиш цената си само по информация от нета не е като да провериш цените на нощувките по хотелите в някой град
Следователно какво имаме тук – ако един човек иска да продаде имота си за 240 000 евро, но го е надценил с 20% това е брутална сума от порядъка на 40 000 евро… За да започнат огледите и преговорите той трябва още в реклама да коригира цената си поне с 15% на долу. А, какво правим ако изначално той е очаквал да получи чисто след разходи поне 250 000 евро? Ще стои имота му с месеци в реклама преди да разбере какво се случва и преди да започне да задава правилните въпроси, но на правилните хора… Този човек ще остане с усещането, че има пропуснати ползи от това, че намалява цената си, а всъщност пропуснатите ползи в случаите като неговия ще са от грешните му очаквания, които го водят до загуба на време при продажбата. За 6-те месеца в които имота му не се продава, защото има грешни очаквания за цената си, са нараснали цените, заради инфлацията на другите активи или пасиви в които той е планирал да инвестира с парите, които все още не е получил от продажбата на своя имот. И става двойна загуба – веднъж на време и втори път на пропуснати ползи в следствие на това загубено време.
И не няма реална статистика за продажаните цени на имотите в България. Дори и нотариусите не знаят, защото портата, то не е „вратичка“, а е порта направо в закона – имам предвид възможността при покупка на всеки един имот в България да се запише в нотариалния акт 70% по-ниска цена от реално платената такава цена, определено не дава възможност да се направи адекватна статистика. Познайте и какъв процент от собствениците на имоти ползват професионални оценители при продажбата на своите имоти? Под 1%… Следователно как определят цената на имотите си преди да стартират продажбата? На база предлагането в интернет. А, възможно ли е в интернет да е пълно с надценени и непродадени имоти, които да са в публичното пространство от години – определено. Възможно ли е в интернет да има и фалшиви обяви на имоти с под пазарните цени? Определено да! Виждаме ли ние брокерите абсолютно всеки едйн ден, как има хора, които не правят добри сделки именно поради причини свързани с подобна дезинформация? Определено да! Прави ли КА5 имоти безплатни оценки на жилищни имоти в град София за да помогне на хората да нямат фрапиращи финансови загуби? Определено ДА!