fbpx

Виртуален оглед на имот

Още за виртуалните огледи от КА5 имоти четете тук.

След първата част за виртуалните огледи на имоти дойде време дори леко закъсняхме и за втората част от тази тема. Ще започна малко от по-далеч по-късно ще разберете защо тръгвам чааааак от там. Преди много, много години в една не толкова далечна галактика наречена пазар на български имоти някъде около 2004-2007 година предлагането на имоти по вестници и списания си беше ежедневие. Ежедневие беше и предлагането на имоти в интернет, но там вече нещата бяха малко по-екзотични от към то визуализация. Много от имотите се предлагаха без абсолютно никакви снимки и със съвсем кратко описание от типа – „стени на латекс, под – гранитгорес, балкон лоджия“ и толкова който разбрал – разбрал ако пък толкова се интересувате просто трябва да се обадите на посочените телефони за да зададете обичайните въпроси и да получите обичайните отговри, които завършват с „А вие какъв апартамент си търсите и какъв ви е бюджета?“

А ако се върна още по-назад във времето вече няма да мога да говоря от първо лице, защото съм в бизнеса с имоти „само“ от 2004-та година насам, но съм чувал от по-стари брокери от мен, че „на времето“ когато не е имало интернет и мобилни телефони всъщност е било златно за агенциите за имоти, защото абсолютно цялата информация за всичко, което се продава или дава под наем е било изцяло в техните ръце и клиентите не са имали никаква възможност да се информират кой имот колко струва предварително. Сделките са ставали за дни, а агенциите са били много малко. В последстиве пазара започва да се развива и агенциите се множат, защото брокерите, които работят в тях виждат възможността за лесни сделки в мътната вода и правят собствена фирма и т.н. След време обаче някъде около 2000-та година се появява първият интернет портал за недвижими имоти и това съвсем не случайно е www.imoti.net 

Какви невероятни трудности обаче срещат създателите на сайта в лицето на Маргарита Лазова и Амброзио Йорданов е трудно в днешни дни да се повярва, но е факт – агенциите не са искали да си качват дори БЕЗПЛАТНО офертите в сайта, защото не са имали време или не им се е занимавало, а за плащане и дума не е можело да става. Това е било истинска екзотика в техните очи да се занимават да си качват имотите в някакъв си нов сайт в интернет, че кой пък ще гледа имоти в интернет при наличието на вестници и списания!? ШОК…е след известно време нещата се променят до такава степен, че освен www.imoti.net се появява и конкуренцията в лицето на www.imot.bg и след това вече не съм сигурен точно кога се появява https://portalimoti.com и www.homes.bg и кой от тях преди кого е, но ако ги обидя с тази си публикация съм готов веднага да коригирам материала в блога на ka5.bg. В началото имаше оферти по сайтовете без снимки – сега вече това се среща изключителнои рядко макар да има един куп други глупости като така наречените „набирателни обяви“, които предстваляват атрактивен изгоден имот за под наем или продажба какъвто всъщност не съществува, но е на цена на която няма начин да не се обадите за да проверите все пак дали не е истина и когато се обадите… Или никой не ви вдига и не ви връща обаждане поне не и от същия телефон или ви казват ами той е продаден/капариран/отдаден под наем или пък наемодателя е поставил абсурдни условия за наемането, които разбира се не са описани в обявата така както е редно като например предлата за наемането на имота 6 месеца напред…

Сега вече надграждаме снимките във офертите за имоти и с видео (тук там разбира се), а съвсем рядко можете да видите и възможност за виртуален оглед. Какво следва според вас от тук нататък? Клиентите стават все по-взискателни и все по-заети, а трафика в София става все по-натоварен и за да се придвижиш да направиш един физически оглед на имот отнема часове – да отидеш, да го видиш и да се върнеш обратно средно между час и два в зависимост къде е имота и колко време и колко човека ще го гледате. А кой купува имот на първи оглед? Следователно ще се ходи на много огледи и някои от имотите отпадат още с влизането във входа това ви е познато нали? И кой печели от излишните разходки насам-натам!? Аз знам кой печели, но ще спестя критиките си към някои колеги, които са губили и моето време и това на моите клиенти купувачи многократно. Слава богу вече се появяват сайтове като https://ogledi.bg/ и http://www.ogledai.com/ но за да се развият те така както на времето се развиха другите портали за имоти трябва повече агенции да се включват в тях. За това моля колеги дайте да не си губим времето и клиентите да не ни мислят за едни хора, които отключват едни врати и се разходжат насам-натам с едни протоколи за оглед и да се постараем малко повече при визуализацията на имотите, които предлагаме.

Повярвайте ми въпрос на време е купувачите и наемателите както сега не искат да ходят на огледи на имоти, които нямат снимки скоро да не искат да ходят и на имоти, които нямат виртуален тур или най-малкото подробен видео клип какъвто може да се направи с почти всеки телефон.

Каква толкова е разликата ли:

1.Снимките могат да се манипулират или да бъдат фалшиви и лесно свалени от тук от там. Можеш да не снимаш неща, които не са добри за гледане, но реално и да пропуснеш на физическия оглед няма да можеш да ги скриеш. Можеш ли да направиш фалшив видео клип на имот? Може би някой може и това, но май ще е доста по-трудничко нали?

2. Това повишава доверието на хората и те знаят, че този имот го има и е реален (това е най-малкото)

3. Добива се доста по-добра представа за разпределението на стаите (особено ако няма схема в офертата).

4. Същите неща важат и за виртуалния оглед, но там виждаш АБСОЛЮТНО ВСИЧКО, а не само това, което е решил да снима във видео клипа оператора.

5. Спестява излишни огледи от типа „Абе аз снимките ги видях ама то на живо си е друго и искам да видя и общите части и фасадата на блока, а вие не сте ги снимали сигурно нарочно…“

Агенция КА5 имоти отдавна предлага собствена услуга по заснемането на виртуални огледи и също така ние не виждаме голям смисъл да се спестява визуализацията на общите части, които много често са причина за отказ от покупка на жилище. Нашето време е ценно и ценим времето на клиентите си и те са ни благодарни за това.

От къде идва проблема обаче?

– „Ало здравейте обаждам се за апартамента в Младост…“

– „Здравейте за този имот има възможност да направите виртуален оглед без да ставате от компютъра си…“

– „Ъъъъ моля ама чакайте не може ли да го видим на живо за какво ми е този виртуален оглед аз снимките вече ги видях…!?“

И според зависимост от клиента ние преценяваме и ако има проблеми с ползването на интернет действаме по добре познатия стар начин – задължителен физически оглед без да го „принуждаваме“ да добива предварителна представа за имота по-голяма от това да види 15-ина снимки от него. Та, проблема не идва от клиентите, а от колегите, които масово също нямат идея какво е това виртуален оглед, а какво остава да започнат да предлагат подобна услуга. Но, не случайно започнах от началото чаааак от толкова назад във времето през далечната вече 2000-на година когато по същия начин са се дърпали към улеснението…може би от страх да не им намелее работата. Но, за успокоение на всички колеги ще кажа, че посредством виртуалните огледи един брокер може да предлага и да съумява да обслужва ЗНАЧИТЕЛНО повече имоти от колкото до сега и то без да има затруднения от безкрайни и безмислени огледи по простата причина, че вече те могат да стават онлайн, а за тази цел не е необходимо да се ходи където и да е било.

И за да разсеем каквито и да е било съмнения по отношение на това дали трябва да се ходи на физически огледи ние казваме – ДА АБСОЛЮТНО ЗАДЪЛЖИТЕЛНО е особено преди покупка на имот да се ходи на физически оглед. Това обаче съвсем не означава, че като така и така ще се ходи на физически оглед то аджеба за какво изобщо да се пънем да правим снимки, видео и виртуални турове!? Всеки опитен брокер знае, че преди да се вземе решение за покупка на имот купувачите ходят понякога и на 3-4 огледа на имота, който са решили да купят –

1. Обикновенно идва първо само мъжа от семейството за проверка за да види дали изобщо имота става за показване на съпругата.

2. Следва втори оглед със съпругата и ако и тя одобри имота

3. Следва трети оглед с родителите и със съветници на семейството – чичовци, лели и т.н.

4. Четвърти оглед на същия имот вече с оценителя от банката и ако оценката не достигне съответно няма сделка

5. Пети оглед на същия имот с майстор, който да вземе размерите и да даде оферта за основен ремонт, която оферта може евентуално да откаже хората от покупка ако не са подготвени

Таааа…не че нещо нали, но поне два или три от тези евентуални пет класически огледа биха могли да бъдат спестени, но не и с оферта само със снимки, а с нещо такова като представяне кликни тук. Или поне така мислим ние от КА5 имоти без да претендираме за изчерпателност и без да се опитваме да си налагаме мнението.

Още за виртуалните огледи тук.

 

 

    CAPTCHA